Program
18:00 - 18.10
Powitanie uczestników i przedstawienie prelegentów
mgr farm. Katarzyna Pawłowska
18:10 - 18:30
Czego oczekują pacjenci w kontekście informowania o bezpieczeństwie stosowania leków? – omówienie wyników raportu
Marta Jasiewicz – CEO Smart Supplement
Przedstawienie wyników badań rynkowych odnośnie aktualnego stanu oraz oczekiwań pacjentów w kontekście informowania o potencjalnych interakcjach i działaniach niepożądanych w przypadku stosowania farmakoterapii oraz suplementacji w aptece
18:30 - 19:15
Interakcje leków z suplementami i żywnością
mgr farm. Konrad Tuszyński – Dyrektor ds. naukowych 3PG, Redaktor Naukowy Wydawnictwa Farmaceutycznego
Które interakcje leków z suplementami są faktycznie istotne? Co sprawia, że tak wiele leków musi być stosowane z posiłkiem, a inne tylko na czczo? Jak ocenić istotność kliniczną interakcji i czy można w tym zakresie ufać zapisom w ChPL? Dlaczego wiele interakcji może być wręcz korzystna w skutkach i od czego to zależy? Jak rodzaj posiłku (wysokobiałkowy, wysokotłuszczowy, bogaty w błonnik itd.) wpływa na wchłanianie leków? Co farmaceuta, dietetyk czy lekarz muszą wiedzieć o korzyściach i ryzykach łączenia leków z suplementami i żywnością? Na te i inne pytania odpowie ekspert Wydawnictwa Farmaceutycznego, redaktor pierwszego w Polsce praktycznego przewodnika po interakcjach leków dostępnych w krajowych aptekach.
19:15 -19:30
Wykład partnera
Marta Jasiewicz – CEO Smart Supplement
Jeżeli w tym samym czasie stosowane są 2 leki, już występuje klinicznie istotne ryzyko interakcji, jeśli jest ich więcej niż 7 – wystąpienie interakcji jest pewne, dlatego zawsze pytaj pacjenta o przyjmowane leki wydawane bez recepty i suplementy diety – to one mogą być kluczem do obserwowanych powikłań. Badania oraz wytyczne w zakresie bezpiecznej i efektywnej suplementacji, jednoznacznie wskazują na konieczność kompleksowej oceny farmakoterapii i suplementacji. Jak to zrobić w rozsądnym czasie?
Krótka prezentacja Smart Pharma Finder+ w akcji. Czyli jak można zyskać czas i precyzję w mapowaniu ryzyk związanych z holistyczną oceną farmakoterapii i suplementacji. 60 sekund to naprawdę mało, by uzyskać dostęp do danych i analiz, które są rozproszone po wielu źródłach danych.