fbpx

Gdy pacjent mdleje lub krwawi, czyli pierwsza pomoc w aptece

Warsztaty pierwsza pomoc

Program

8:00-9:50 Upadki i zasłabnięcia – jak pomóc pacjentowi?

lek. Robert Zieliński, rat. med. Łukasz Wasik, mgr farm. Konrad Tuszyński

Jakie są przyczyny upadków i zasłabnięć, kogo dotyczą i jak zareagować? Prelegenci odegrają realistyczne sceny, które mogą przydarzyć się w aptece każdemu i omówią właściwe postępowanie, jakiego może podjąć się farmaceuta lub technik farmaceutyczny. Omawiane przypadki będą dotyczyć takich sytuacji jak omdlenia, nagłe spadki lub wzrosty ciśnienia oraz atak padaczki.

Przypadek 1: Omdlenie
Starsza pani stoi w kolejce i widzisz kątem oka, że się chwieje. Nagle upada na ziemię, wszyscy się rozstępują i patrzą na Ciebie. Co robisz?

Przypadek 2: Napad toniczno-kloniczny
Słyszysz przed apteką jakiś hałas i głosy ludzi. Ktoś w biega prosząc Cię o pomoc. Wybiegasz na zewnątrz i widzisz młodą osobę koło 30 lat, która ma atak drgawek i leży na chodniku uderzając głową w beton. Co robisz?

Przypadek 3: Wzrost ciśnienia
Panią Anielę (l.80) znasz nie od dziś. Od lat realizuje recepty w Twojej aptece. Dziś jednak nie przyszła po lek lecz po poradę. Zmierzyła sobie w domu ciśnienie i wyszło 180/100. Jak możesz jej pomóc?

Przypadek 4: Zadławienie
Rodzina robi zakupy w aptece na wakacyjny wyjazd. Jedno z dzieci w wieku 10 lat poczęstowało się cukierkiem i nagle ucichło i zaczęło się dziwnie zachowywać i biegać po aptece. Co robisz?

9:50-10:00 Sesja Partnera Bausch Health

Prezentacja produktów znajdujących zastosowanie w aseptyce ran.

10:30-11:00 Dezynfekcja i antyseptyka a evidence based medicine

mgr farm. Konrad Tuszyński

Skąd właściwie wiemy, które substancje są najskuteczniejsze w leczeniu różnych uszkodzeń skóry? Jakie zasady dezynfekcji i aseptyki powinien znać każdy farmaceuta? Co i kiedy wybrać: wodę utlenioną, oktenidynę, pioktaninę, nadmanganian potasu, lugolę czy jodopowidon…? Wykład przybliży uczestnikom wiedzę na temat najnowszych rekomendacji istotnych z perspektywy farmaceuty pracującego w aptece otwartej.

Dodatkowo:
Interakcje leków zwiększające ryzyko krwawień.

11:00-12:00 Praktyczne zasady dezynfekcji i opatrywania ran

lek. Robert Zieliński, rat. med. Łukasz Wasik, mgr fram. Konrad Tuszyński

Czy umiesz pomóc krwawiącemu pacjentowi stosującemu leki przeciwzakrzepowe? Jak sprawnie i profesjonalnie opatrzyć ranę? Prelegenci odegrają różne sceny przedstawiające sytuacje, które prędzej czy później przytrafią się każdemu w aptece.

Przypadek 5: Uraz łokcia
Mężczyzna w wieku ok. 30 lat wszedł do apteki z prośbą o pomoc. Upadł z deskorolki i rozkrwawił sobie łokieć. Prosi o pomoc. Jako opatrzyć taką ranę?

Przypadek 6: Wydłużone INR
Mężczyzna l. 55 podszedł do Ciebie „okienka” trzymając się za policzek. Całą koszulę ma we krwi. Mówi, że stosuje leki „rozrzedzające krew” i zaciął się przy goleniu. Jak można mu pomóc?

Rejestracja

Rejestracja zamknięta, strona ma charakter archiwalny.

Prelegenci

Organizatorzy

logo_BauschHealth

z markami

admin-ajax (2)

Partnerzy medialni

Porozmawiajmy-o-farmacji_x80.pdf