Program
19:00
Wykład 1: Substancje lecznicze w inhalatorach – jak działają, na co może skarżyć się pacjent i jak ograniczyć ryzyko efektów ubocznych?
Czym sie różni formoterol od fenoterolu? Jakie wskazówki przekazać pacjentowi stosujacymi sterydy wziewne? Na co skarżyć się może pacjent stosujący różne leki rozszerzające oskrzela? Na te pytania znajdziecie odpowiedzi podczas pierwszego wykładu.
mgr farm. Konrad Tuszyński
19:20
Wykład 2: Jak farmaceuta może wspierać pacjentów z chorobami układu oddechowego
Czym właściwie jest POChP, jak obecnie leczy się astmę oskrzelową i w jaki sposób możemy wspierać pacjentów z tymi chorobami? Dlaczego tak ważne jest, aby farmaceuta zaangażowany był w monitorowanie pacjentów oraz instruowanie ich w zakresie stosowania inhalatorów? Wykład poprowadzi przewodniczący Polskiej Federacji Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergie i POChP.
dr n. med. Piotr Dąbrowiecki
20:20
Sesja pytań i odpowiedzi
Zadaj swoje pytanie o astmę, POChP, stosowanie inhalatora czy nebulizatora.
dr n. med. Piotr Dąbrowiecki
20.40
Wykład 3. Inhalacja i nebulizacja – jakie błędy popełniają pacjenci (wg polskich i zagranicznych badań) i jak ich instruować?
3PG (wcześniej grupa opieka.farm) w 2019 przeprowadziła ogólnopolski pilotaż opieki farmaceutycznej, a jedną z badanych usług był instruktaż obsługi inhalatora. Jak radzili sobie z nim farmaceuci, jak miało się one do wyników zagranicznych badaczy? Jak stosować inhalatory i na co zwrócić uwagę pacjentom? Wykład poprowadzi dyrektor ds. naukowy 3PG, kierownik pilotażu usługi Instruktaż prawidłowej obsługi inhalatora.
mgr farm. Konrad Tuszyński