fbpx

Pacjent geriatryczny pod opieką farmaceuty

Konferencja

Program

10:10 Schorzenia wieku podeszłego: jak już teraz może pomóc farmaceuta?

Jakie działania już teraz mogą podjąć farmaceuci, aby poprawić jakość życia u osób w wieku 65+? Jakie usługi opieki farmaceutycznej warto wdrażać do polskich aptek, aby jak najlepiej wykorzystać potencjał, jaki daje wykształcenie farmaceuty? Jak powinna wyglądać skuteczna współpraca z lekarzem prowadzącym?

O tym wszystkim opowie mgr farm. Konrad Tuszyński.

10:40 Otępienie naczyniopochodne i choroba Alzheimera: farmakoterapia i profilaktyka

Demencja (inaczej otępienie) to znaczne obniżenie sprawności umysłowej spowodowane uszkodzeniem mózgu. Demencja jest ogromnym problemem w starzejącym się społeczeństwie, będąc obciążeniem emocjonalnym i finansowym dla rodziny, a także ekonomicznym dla płatnika. Dlatego tak ważna jest odpowiednia prewencja chorób otępiennych oraz skuteczna farmakoterapia. Na czym więc mogłaby polegać rola farmaceuty i jakie leki są szczególnie skuteczne? Które preparaty mogą z kolei pogarszać funkcje poznawcze, pogłębiając objawy otępienia?

O tym wszystkim opowie  lek. Anna Głuszewska, która z takimi pacjentami pracuje na co dzień w Klinice Chorób Wewnętrznych i Geriatrii w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie. Jest też starszym asystentem i nauczycielem akademickim na Uniwersytecie Jagiellońskim Collegium Medicum.

11:10 Problemy lekowe i interwencja farmaceuty na przykładach z praktyki aptecznej

Perspektywa farmaceuty znacznie różni się od lekarskiej. Pacjent najczęściej trafia do apteki już po diagnozie, z receptą od specjalisty. Zdarza się jednak, że recept jest więcej i nie są to preparaty zapisane przez jednego lekarza. W takiej sytuacji znacznie wzrasta ryzyko, że ryzyko interakcji pomiędzy lekami nie zostało przez nikogo oszacowane, może wystąpić duplikacja substancji leczniczej lub grupy terapeutycznej. W przypadku pacjenta wykupującego leki po wypisie ze szpitala sytuacja może być jeszcze bardziej skomplikowana. Pacjent nie ma jasnej informacji, czy nowy zestaw leków ma w całości zastąpić to, co już trzyma w domu, czy są to dodatkowe preparaty. Jak wtedy powinna wyglądać interwencja farmaceuty? Jakie kroki podjąć, żeby szybko i sprawnie rozwiązać taki problem lekowy?

O tym opowie mgr farm. Konrad Tuszyński, opierając się na przykładach z praktyki aptecznej.

12:55 Zawroty głowy, zaburzenia równowagi i szumy uszne u osób starszych

Zawroty głowy to objaw na który skarżą się bardzo często pacjenci w wieku podeszłym i starczym. Mogą mieć duży wpływ na jakość życia, a także zwiększać ryzyko upadku i tym samym złamań. Szumy uszne to z kolei irytujący problem, który może mieć wiele przyczyn, co znacznie utrudnia diagnostykę. Jakie leki i preparaty mogą być pomocne przy takich objawach? Jakie metody niefarmakologiczne może zaproponować farmaceuta?

O tym wszystkim opowie  lek. Anna Głuszewska, która z takimi pacjentami pracuje na co dzień w Klinice Chorób Wewnętrznych i Geriatrii w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie. Jest też starszym asystentem i nauczycielem akademickim na Uniwersytecie Jagiellońskim Collegium Medicum.

13:40 Prezentacja rozwiązań opieka.farm sp. z o.o.

mgr farm. Effiom Uman-Ntuk, Prezes opieka.farm sp. z o.o.

13:50 Dobre suplementy – czy to w ogóle możliwe?

Emilia Gąsińska (Wrocław, Kraków, Warszawa) / Marta Popiel (Gdańsk), Nutropharma

14:10 Farmakoterapia zaburzeń snu: leki naturalne, syntetyczne i metody niefarmakologiczne

Leki z grupy benzodiazepin i leki działające depresyjnie na OUN takie jak hydroksyzyna należą do leków potencjalnie niewłaściwych u osób starszych. Mogą zwiększać ryzyko sedacji w ciągu dnia, zwiększają ryzyko upadków i prowadzą do uzależnienia. U części pacjentów bezpieczniejszą, ale nadal skuteczną alternatywą, mogą być metody niefarmakologiczne i leki ziołowe.

O tym jaka jest rola farmaceuty w dbaniu o bezpieczeństwo i skuteczność farmakoterapii opowie dr n. med. mgr farm. Anna Gołda, adiunkt w Zakładzie Farmacji Społecznej na Wydziale Farmaceutycznym, Uniwersytet Jagielloński Collegium Medicum, farmaceuta a także dr n. med. o specjalności neuropsychofarmakologia.

15:10 Nadużywanie i niewłaściwe stosowanie leków uspokajających i nasennych

Leki przeciwlękowe, uspokajające i nasenne są często nadużywane zarówno przez osoby starsze, jak i młodsze. W obu grupach ich przyjmowanie poza kontrolą lekarską kończy się zazwyczaj uzależnieniem. W przypadku pacjentów geriatrycznych problem jest szczególnie istotny, bo większość leków nasennych zwiększa ryzyko sedacji w ciągu dnia i upadku, który może przykuć pacjenta do łóżka na resztę życia. Jak rozpoznać pacjenta uzależnionego od leku? Jak długo można bezpiecznie stosować dany preparat? Na czym polega odstawianie leku psychotropowego?

O tym wszystkim dowiemy się z wykładu dr n. med. mgr farm. Anny Gołdy, farmaceuty i badacza opieki farmaceutycznej specjalizującego się w temacie stosowania leków psychotropowych przez pacjentów polskich aptek.

15:55 Przegląd Lekowy na przykładach z praktyki aptecznej

Usługa przeglądu lekowego ma szanse zostać pierwszym refundowanym świadczeniem opieki farmaceutycznej. Z definicji jest to ustrukturyzowana ocena farmakoterapii pacjenta, wykonywana przez farmaceutę w celu poprawienia jego jakości życia. Na czym polega taki przegląd lekowy w praktyce? Jak przeprowadzane są obecnie takie przeglądy w polskich aptekach, jak wygląda dokumentacji wizyt pacjentów, zaleceń i sugestii dla lekarza? I co na to lekarze?

Ten temat omówi mgr farm. Konrad Tuszyński, jeden z twórców Kompleksowego Systemu Opieki Farmaceutycznej (KSOF), w ramach którego usługa przeglądu lekowego jest już teraz wdrażana do polskich aptek.

16:25 Zakończenie

Rejestracja

Rejestracja zamknięta, strona ma charakter archiwalny.

Prelegenci

ORGANIZATOR MERYTORYCZNY

Patronat edycji wrocławskiej

Patronat Honorowy Konferencji

Partner cyklu

Partnerzy poszczególnych edycji

PARTNER EDYCJI GDAŃSKIEJ I WARSZAWSKIEJ

PARTNER EDYCJI GDAŃSKIEJ I WARSZAWSKIEJ

Partnerzy, media i organizacje wspierające